Czym jest JOSÉSONG?

15 listopada 2019 r. odbędzie się piąta edycja Konkursu Piosenki Obcojęzycznej JoséSong, który po raz pierwszy będzie skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Na scenie Bielańskiego Ośrodka Kultury młodzież ma możliwość zabłyśnięcia fenomenalnym francuskim, włoskim, niemieckim, rosyjskim, angielskim czy hiszpańskim przed rodowitymi jurorami oraz jurorami, którzy na co dzień pracują w branży muzycznej. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży oraz spełnia ich muzyczne i językowe marzenia. Co roku otrzymujemy patronat honorowy od Ambasady Kuby, Niemiec, Hiszpanii czy Instytutu Francuskiego.W 2018 roku otrzymaliśmy również patronat honorowy od Parlamentu Europejskiego. Pan Antonio Tajani – ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego – w swoim liście do nas podkreślił, iż "muzyka jest uniwersalnym językiem, który jest w stanie docierać do ludzi niezależnie od granic i różnic kulturowych, a nasz konkurs w kreatywny sposób łączy w sobie miłość do muzyki, ciekawość innych kultur i motywuje uczniów do nauki innych języków". Od samego początku istnienia naszego konkursu wspierają nas: Ambasada Szwajcarii, Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli, Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury i Lingwistyczna Szkoła Wyższa oraz Wydawnictwo MUZA, Voice and More i Quality Studio.

Uczestnicy to m.in. finaliści The Voice of Poland (Karolina Kula, Julia Bogdańska), laureaci innych ogólnopolskich i regionalnych konkursów piosenki (Gabriela Kurzac, Jakub Lachowski, Łukasz Piekarzewski), którzy mogą pochwalić się nie tylko wspaniałym głosem, ale również perfekcyjną dykcją i wymową w języku obcym.

Konkurs JoséSong to nie tylko wykonawcy i jury, ale także młodzież związana z XXII LO im. Jose Marti, która jest zaangażowana, kreatywna, pracowita i oddana konkursowi bez granic. Współtworząc ten konkurs rozwijają się osobiście, podwyższają swoje kompetencje w wielu dziedzinach, sprawdzają się w wielu sytuacjach, poznają nowych ludzi i stają się dojrzałymi współorganizatorami tego przedsięwzięcia.

JoséSong to konkurs, który oparł całą swoją reklamę na mediach społecznościowych: posiadamy kanały na Facebook’u, Youtubie, Instagramie i Snapchacie. Rekrutacja do konkursu odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany, dzięki formularzom internetowym. I choć korzystamy z nowych technologii, to JoséSong to miejsce do którego się wraca, bo fantastyczną atmosferę tworzą otwarci na kulturę i życzliwi ludzie: nauczyciele, uczniowie i absolwenci.

W styczniu 2019 roku będzie nagrywana płyta "Superstars", na której zaśpiewają najlepsi z ostatnich edycji konkursu.

W roku 2018 i 2019 konkurs otrzymał nominację do Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.